Je lepší husí nebo kachní peří ve spacáku ?

Na výrobu námi dodávaných spacáků je použito vysoce kvalitní peří. Nemusíte mít tak obavy o nízkou účinnost výrobku. Peří je ten nejdokonalejší přírodní izolační materiál a dosud nebylo synteticky překonáno. Při velmi nízké váze má dokonalé izolační schopnosti, zároveň má vysokou životnost a malý transportní objem.

Na výrobu péřových spacáků se používá hlavně husí, kachní a u některých exkluzivních modelů i kajčí peří.

Čím je dosaženo těchto unikátních izolačních vlastností ? 

Je to dáno tím že vnitřní struktura peří,  zejména prachového zadržuje kolem jednotlivých vláken vzduch a tím izoluje od okolního chladného prostředí. Peří je proto tak stále nenahraditelným izolačním materiálem. Pro vaší představu uvedeme že nejmenší částečky peří mohou být tenké pouze 5 mikronů, zatímco u výkonných dutých vláken například Polyguard 3D jsou vlákna o průměru minimálně 10 mikronů.

Celkem významný rozdíl je ale v životnosti výrobků z jednotlivých druhů peří. U kachního se uvádí životnost kolem 5-7 let,  u husího dosahuje životnost až 14 let. Je samozřejmě důležité, aby jste výrobek správně udržovali a skladovali. Pokud totiž dojde k ztrátě takzvaného loftu, zhoršují s tím i jeho izolační vlastnosti. Spacáky s péřovou náplní je proto dobré skladovat v rozloženém stavu během doby kdy je nepoužíváte.

Mnoho z Vás se možná podivuje nad tím že některé péřové spacáky mají vyšší cenovou hladinu než spací pytle z dutých vláken. Je to dáno tím že peří pro náplň takových výrobků prochází při zpracování mnoha operacemi.

I když dnešní době je zpracováváno strojově, přesto platí že z jedné husy získáte pouze cca 40g prachového peří. Ve výsledku to znamená že jeden kvalitní spacák naplníte až po zpracování peří z přibližně 40 ks  zvířat.

Samostatnou kapitolou je kajčí peří. To se považuje nejkvalitnější -  je ovšem také nejdražší. Je to dáno i tím že se sbírá ručně v severských oblastech přímo z hnízd těchto ptáků.

Nejdůležitější parametr u peří je takzvaný loft neboli plnivost. To je vlastnost peří jakým způsobem je schopné zvětšit svůj objem. Nejlepším orientační údajem u spacáku je poměr prachového peří v náplni udávaný například 90/10 případně 80/20. Uvádí kolik je ve směsi použito podílu prachového peří. Předpokladem pro kvalitní výrobek je to že v něm bude použito peří z dospělých ptáků,  kteří žijí zejména na vodě nebo ve volných chovech. To zaručí že peří má výborně rozvinutou strukturu a jemné peří. Nedochází potom k tomu , že ostré konce pírek propichují krycí látku.

 Úpravy peří - někteří výrobci používají technologie, které ještě zlepšují vlastnosti přírodního peří.

Například ZAJO Outdoor používá technologii znanou DOWNTEK™ která využitím nanotechnologie a patentovaného procesu vytvořila vodoopduivou péřovou výplň, která je zároveň ale i antibakteriální.

Jaké to přináší výhody ?

Takové peří pak absorbuje o 30% méně vlhkosti než neupravené peří
schne 5 x rychleji než běžné peří
nanáší se jen na certifikované peří
PFOA a PFOS free
nemá negativní vliv na výplň nebo stlačitelnost
lze prát v pračce bez znehodnocení úpravy